دعايي که امام علي(ع) هنگام افطار ميخواند

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما


بارها هنگام افطار اين دعا را از تلويزيون شنيده‌ايم؛ «بسم اللّه اللّهم لک صمنا وعلى رزقک افطرنا فتقبل منّا انَّک انت السميع العليم» و کمتر کسي است که مي‌داند اين دعا را اميرالمؤمنين(ع) لحظه افطار زمزمه مي‌کرد.

در مفاتيح الجنان شيخ عباس قمي در خصوص آداب افطار در لحظات ملکوتي اذان مغرب اين چنين آمده است:

مستحب شخص روزه‌دار بعد از نماز عشاء افطار کند، مگر آنکه ضعف بر او غلبه کرده باشد يا جمعى منتظر او باشند.

همچنين با طعام پاکيزه و حلال و بدون شبهه افطار کند، بهتر است که با خرماي حلال افطار کند تا ثواب نمازش 400 برابر شود، همچنين بهتر آن است به خرما، آب، رطب، لبن، حلوا، نبات و به آب گرم به هر کدام که افطار کند.

در وقت افطار دعاهاى وارده خوانده شود، از جمله دعاي «اَللّهُمَّ لَکَ صُمْتُ وَعَلى رِزْقِکَ اَفْطَرْتُ وَعَلَيْکَ تَوَکَّلْتُ»؛ خدايا براى تو روزه گرفتم و با روزى تو افطار کنم و بر تو توکل کنم تا خداوند به او ثواب هر کسى را که در اين روز روزه داشته عطا کند يا دعاى «اَللّهُمَّ رَبَّ النّورِ الْعَظيمِ» را که سيّد و کفعمى روايت کرده‌اند بخواند.

از اميرالمؤمنان علي عليه‌السلام روايت شده است که حضرت هنگام افطار اين دعا را زمزمه مي‌کردند: «بِسْمِ اللّهِ اَللّهُمَّ لَکَ صُمْنا وَعَلى رِزْقِکَ اَفْطَرْنا فَتَقَبَّلْ مِنّا اِنَّکَ اَنْتَ السَّميعُ الْعَليمُ»؛ خدايا براى تو روزه گرفتيم و با روزى تو افطار مي‌کنيم پس از ما بپذير که به راستى تو شنوا و دانايى.

بهتر است در لقمه اول اين دعا را بخواند: «بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرّحَيمِ يا واسِعَ الْمَغْفِرَةِ اِغْفِرْ لى» تا خدا او را بيامرزد. همچنين در روايت آمده است که در آخر هر روز از روزهاى ماه مبارک رمضان خداوند هزار هزار نفر را از آتش جهنم آزاد مى‌کند، پس شخص روزه‌دار از حق تعالى بخواهد که او را يکى از آن افراد قرار دهد .

در وقت افطار سوره «قدر» خوانده شود، صدقه دادن به هنگام افطار هم توصيه شده است، اگر چه به چنددانه خرما يا شربتي آب باشد، از امام صادق(ع) نقل شده که فرمودند: هر مؤمنى که لقمه‌اي مؤمنى را در ماه رمضان اطعام کند، حق تعالى براى او اجر کسى که 30 بنده مؤمن آزاد کرده باشد و از براى او باشد نزد حق تعالى يک دعاى مستجاب است .


 


 


 


براي مطالعه ي ادامه کليک کنيد 


ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها